NEW ORLEANS GEZİ REHBERİ

 

 

neworleansmainph

NEW ORLEANS GEZİ REHBERİ

 

New Orleans, Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisiana eyâletinin en büyük şehridir. Meksika körfezi ile Pontchartrain gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

“Big Easy” ve körfezin şehri bir hilal gibi bölmesi nedeni ile “Cresent City” olarak da adlandırılır. Öte yandan şehrin en meşhur takma isimlerinden biri de “New Orleans”ın başharfleri ve “Louisiana Eyaleti”nin kısaltması ile oluşturulan NOLA‘dır.

Çok kültürlü geçmişi, mutfağı, müziğin özellikle jazz ve Blues’un başkenti oluşu ile tam bir cazibe merkezidir. Amerika Birleşik Devletlerinin en turistik ve eğlenceli şehirlerinin başında gelir.

Mississipi Nehrini, Pontchartrain Gölüne bağlamak amacı ile açmaya çalıştıkları kanal hiçbir zaman hayata geçirilememiş ancak daha sonra bu kanalın yapılmak istendiği yer şehrin en büyük iki caddesinden biri olan Canal Street olmuştur. Canal street’i enlemesine kesen diğer önemli ve meşhur caddesi ise Bourbon street‘tir.2005’te yaşanan Katrina Kasırgası kentte büyük yıkıma yol açtı (tr.wikipedia.org).

New Orleans denince akla ilk gelen şeylerin başında siyahi nüfusun bu şehirde yoğunluğu geliyor.Siyahi nüfus eğitim, ekonomik ve sağlık olarak oldukça düşük seviyede, şehir merkezinde gezmek istiyorsanız dikkatli olmalısınız!. Suç oranı çok yüksek..“CatFish”, “CrawFish” ve “Shrimp” gibi deniz ürünleri burada meşhur..Fransızlar tarafından kurulunca , kentte Fransız kültürü hakim görülüyor..Günümüzde şehrin ekonomisinin lokomatifi turizmdir..New Orleans’ı her yıl çekici yapan dünyanın en ünlü karnavallarından sayılan “Mardi Gras”kutlamalarıdır. Değişik etnik ve sosyal  etkileşim sonucunda şehir Caz müziğinin merkezi olmuştur. Caz’ın doğum yeri olarak New Orleans’daki Kongo Meydanı kabul edilmekte.French Quarter, şehrin merkezidir. Barlar, restoranlar, kulüpler, antikacılar, burada. Bourbon Street ise French Quarter’ın en işlek caddesi..

Kent Gezimiz : 2014 tarihlidir..

readmoredf1

kırmızıcizgi2

Beni İzleyin !..

insss

facloo

– Sayfa Başına Dön –

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s