FRANSA GEZİ REHBERİ

 

 

Hem Orta Avrupa hem klasik bir Akdeniz ülkesi özelliği gösteren Fransa’da bu coğrafi özellik tüm kültürel yapıda çeşitlilik ve hoşgörünün temelini oluşturuyor. Siyasi ve kültürel geçmişi ile tüm dünyaya yön veren ülke, müze, sergi ve tarihi binalarıyla köklü geçmişini yansıtıyor.

Dünya modasının kalbinin attığı Fransa, birçok moda tasarımcısı ve markanın da ana vatanı.

Fransa, her yıl milyonlarca ziyaretçisine ev sahipliği yapar.Hayaller kenti Paris kültür, sanat ve modanın başkentlerinden birisi..

UNESCO kültür mirası listelerinde adından sıklıkla söz ettiren Fransa, tarihi zenginliğiyle Avrupa’da 3. sırada yer alıyor. Ayrıca şarap turizminde de diğer Avrupa şehirlerine göre çok daha zengin bir mirasa sahip. 12 bölge ve Korsika Adası ile birlikte toplamda 13 bölgeden meydana geliyor.

Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, İspanya ve Andora Krallığı’na komşu olan Fransa’nın konumu da turistler için oldukça merkezi bir noktada bulunuyor. Müze, anıt, bahçe ve plajlarıyla göz dolduran Marsilya, romanesk sanatıyla kendine aşık eden Burgonya, botanik bahçeleriyle masallardan fırlamış bir görüntü sergileyen Lyon, alışveriş imkanlarıyla ünlü Nice, kanallarında turlayabileceğiniz ve bilimsel müzelerini gezebileceğiniz Toulouse, Fransa gezi listenizde kesinlikle olmalı.

Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi ve Notre Dame Katedrali gibi önemli tarihi yerlere ve yapıtlara ev sahipliği yapan (Paris) Fransa, kentleri ile bütünleşmiş bir ülkedir.

Üniversite kenti olarak bilinen Nancy, her yıl yurt dışından gelen binlerce öğrenci ve akademisyeni ağırlar. Kültür ve medeniyeti bir arada tutan Montpellier; meydanları, kafeleri ve orta çağdan kalma yapıları ile adeta bir tarih kenti olma özelliğine sahiptir.

Görülecek yerler mi? Cannes, Lyon, Marsilya, Nice, Paris, Strazburg… bunlardan bir kaçı..

Batı ve kuzeybatı bölgelerinde okyanus ikliminin hakim olduğu Fransa’ya seyahat edebileceğiniz en güzel aylar bahar aylarıdır. Yazın sıcaklarında kavrulmak ya da kışın soğuklarında üşümek yerinde bahar aylarını tercih etmenizde fayda var. Ülkenin güneyine gidildikçe de Akdeniz ikliminin etkileri görülür.

Biz Fransa gezimize ünlü Paris ile başlamıyoruz.. Avrupa gezi alanımdaki yerlere olan yakınlığından dolayı  gördüğüm şirin ve Avrupa’nın siyasi-ekonomik başkenti, Fransa’nın kuzeydoğu kenti  “Strazburg ( Strasbourg )” ile başlıyoruz..

Öncesi ünlü “Alsace wine route” yani Şarap yolu  güzergahlı, Alsas (Alsace) bölgesi olacak..

Fransa için diğer destinasyon ve yeni şehirler sonraya..

 

(Gezi tarihi : Mayıs – 2017)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s