BERLİN-DRESDEN, STUTTGART, KONSTANZ GEZİ REHBERİ

BERLİN – DRESDEN GEZİ REHBERİ

(Doğu Almanya)

berlinmainph

 

Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan “utanç duvarı” adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır.Berlin’den iki önemli ırmak geçmektedir. Bunlar Spree ve Havel’dir.

Almanya deyince akla ilk gelen “Berlin Duvarı” ile anılan şehir. Alt yapısı oturmuş metro ve diğer toplu taşıma sistemleri ile, tarihi, müzeleri, hayvanat bahçesi özellikle de bizlere hiçte yabancılık çektirmeyen Türk nüfusunun en fazla olduğu Alman kenti..Berlin’de 1700 civarında köprü bulunur. 368 metre yükseklikteki Berlin Televizyon Kulesi Almanya’nın en yüksek binasıdır.Avrupa’daki ilk trafik ışığı 1924 yılında Berlin’de Potsdamer Meydanı’na konmuştur. Şehirde 184 milletten insan yaşamaktadır.

Berline yakınlığı ile de Elbe’nin Floransa’sı olarak değerlendirilen, Barok yapıları ile  Dresden Gezimizi bu bölüme aldık..

Kent Gezimiz (Berlin) : 2007 ve 2008 tarihli, bilgiler ise  2013 tarihine günceldir..

readmoredf1

 

kırmızıcizgi2

stuttgartmainph2

STUTTGART GEZİ REHBERİ

(Güney Almanya)

Almanya’nın altıncı büyük şehri, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi, Stuttgart vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir.Stuttgart Almanya’nın ticarette en aktif şehridir. Neckar nehri Stuttgart ile 1905’te birleşen Bad Cannstatt semtinden geçer, semtin içinde bir kaplıca bulunur. Ayrıca Türklerin en yoğun yaşadığı bölge yine Bad Cannstatt semtidir.

Stuttgart önemli bir endüstri bölgesinin merkezidir. Stuttgart ilçesinde Porsche, Mercedes-Benz, Bosch, SAP gibi dünyaca ünlü dev şirketlerin genel merkezleri yer almaktadır…

Gezi Tarihi : Ocak & mayıs 2017

readmoredf1

 

kırmızıcizgi2

BODENSEE – KONSTANZ GÖLÜ (CONSTANCE LAKE)(Güney Almanya)

ÇEVRE GEZİSİ

 

Dünya turizminde; 4 Ülke, 2 tekerlek (bisiklet) ve 1 Göl’den oluşan mükemmel bir coğrafya olarak tanımlanan bir doğa harikası.. Konstanz Gölü – yerel halk tarafından “Bodensee” olarak adlandırılan, Alplerin eteğinde ve Avrupa’nın göbeğinde: hayalleri olan insanlar için bir gezi ve dinlenme  noktası konumundadır. Kıyı şeridini; Almanya, İsviçre ve Avusturya’nın oluşturduğu, bir sokak sonrası ülke değiştirilen, Avrupa’nın 160 km² lik alanı ile en küçük devleti (prenslik) olan “Liechtenstein” ın sınır komşuluğunda bulunan bir turizm cenneti.Dört farklı ülkenin kültür taşlarının birbirleriyle kaynaştığı; Constance (Konstanz), Friedrichshafen, St.Gallen ve Bregenz, Meersburg, Überlingen, Lindau gibi şehirleri birbirine bağlıyan “iç deniz” misali bir göl. Göl’ün yüzölçümü 536 km². Avrupa’nın üçüncü en geniş gölü Bodensee (Constance), 273 km uzunluğunda sahil şeridine sahip…

Almanlar nezdinde en güzel tatil beldesi olarak bilinir ve bölgenin havası ve manzarası ile bir çok kişiyi kendine çeker.Baden Württemberg Eyaleti’nin musluk suyu bu gölden temin edilmektedir..

Gezi Tarihi : Mayıs 2017

readmoredf1

 

kırmızıcizgi2

Beni İzleyin !..

insss

facloo

– Sayfa Başına Dön –

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s