İNGİLTERE VİZESİ , NASIL ALINIR?

 

 

 

ingiltere-vizesi2

 

İngiltere Vizesi için,Nereye,hangi belgeler ile ve nasıl başvururum ?

Uyarı! : Burada paylaşılanlar 2015 yılı yaz dönemindeki uygulama esaslarını kapsar!..Güncel İngiltere vize başvuru bilgilerini lütfen araştırın! İngiltere,yeşil pasaport dahil tüm pasaportlara vize uygalayan ülkedir.Diğer Avrupa ülkelerinden alınmış olan Schengen Vizesi geçerli değildir!..

Birleşik Krallık Vizesi (UK Visa) yada bildik adı ile İngiltere vizesi ; Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere , Kuzey İrlanda , İskoçya ve Galler’e girmemizi sağlayan izin belgesidir.Kuzey İrlanda (Belfast) ile İrlanda Cumhuriyetinin (Dublin) karıştırılmaması gerekir!..İrlanda Cumhuriyeti vizesi,ayrı bir vizedir.Ancak Birleşik Krallık (İngiltere) “C”  – genel ziyaretçi vizesi ile öncelikle Birleşik Krallık sınırları içine girmeniz şartı ile 6 ay süre ile İrlanda Cumhuriyetine seyahat edebilirsiniz..Aksi halde İrlanda için vize almak zorundasınız ( detay.1 )( detay.2 ).Herhangi bir türden 6 aydan uzun süreli Birleşik Krallık vizeniz varsa ; Avrupada sömürgede olan Cebelitarık’a girmek mümkündür (aksi halde Ankara-İstanbuldaki vize başvuru merkezine Cebelitarık için baş vurmanız gerekecektir)..
İngiltere,Avrupa Birliği’nde olduğu halde Schengen Anlaşması’na dahil değil. Bu nedenle İngiltere’ye giriş yapmak için Birleşik Krallık (United Kingdom) vizesi almalısınız,Schengen vizesiyle giriş yapılmıyor.İngiltere vizesi Schengen Vizesi DEGILDIR!.Bu vize Avrupa’da geçmez!…

Not : Avrupa Birliği dışındaki dört ülke (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) Avrupa Birliği ile yapmış oldukları anlaşma ile Schengen Alanı’nın parçası olan aynı tip vize politikasını benimsemektedirler.Üç Avrupa Birliği üyesi ülke (Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya) henüz Schengen Alanı’nın parçası değildir, ama yine de Schengen müktesebatını esas almakta olan vize politikasını yürütmektedirler.

İki Avrupa Birliği üyesi devleti olan İrlanda ve Birleşik Krallık Schengen yerine Common Travel Area olarak bilinen bir seyahat bölgesini işletmekte olup, bu ülkeler kendi istekleri ile Schengen Alanı’nın bir parçası değildirler. Her İki ülke, Schengen ülkelerinden farklı olan ayrı vize politikası yürütmektedirler.Tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinin vatandaşları, İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre olmak üzere sadece vizeden muaf değildirler.( Avrupa Birliği Vize Politikası – tıklayın )..

İngiltere vizesini veren makam İngiltere konsolosluğudur (İstanbul,İzmir,Antalya)(Ankara’daki Büyük Elçilik vize başvuruları için merkez değil).

Diğer şehir başvuruları ticari ortak şirketi tarafından,kurye aracılığı ile ilgili Konsolosluğa yönlendirilecektir!

Konsolsosluk & İngiltere resmi web sitesi üzerinden başvuru , ücret ve genel bilgiler için detayları alınız (web).Başvuru ücretleri orada kalacağınız süre ve konuma göre (turistik,öğrenci,göçmenlik..) farklılıklar gösterir ( Bakınız )( vize talebinizi seçiniz )..

Vize başvurusu yanlızca online’dır ve vizeyi yanlızca konsolosluk makamları verir. Aracı kurumlar da (turizm acentaları,vize merkez ofisleri..) adınıza bu başvuruyu – online randevu alma talebini yapabilirler.. Bunların güvenilir olup olmadığını iyi analiz edin!.
Online doldurulan vize başvuru belgesi yanlızca İngilizce olarak,büyük harfler ile ve hatasız olarak doldurulmalıdır. Bu belgenin dolum sonrası bir çıktısı yanızda bulunsun!.Başvuru formunu, Visa4UK adresinde online olarak doldurmalısınız.Sonrası bu belge ve diğer evraklar ile birlikte ticari ortaklığa yönlendirileceksiniz.

Öncelik ile :

a) Yukarıdaki adresten online başvuru belgenizi okunaklı ve kuralları ile doldurun (register an account / Hesap kaydı oluşturun) .. (ilkin e-posta adresinizle ve diğer bilgilerinizle bir üyelik,bir hesap açmanız gerekecektir).Online başvurunuzu tamamladığınızda,formu bir yazıcı kullanarak basmanız ve imzalamanız gerekecektir.Eğer başvuruyu yaptığınız sırada bir yazıcı kullanma imkânınız yok ise, daha sonra oturum açmak suretiyle formu bir yazıcı kullanarak basabilirsiniz.Online başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvuru numaranızı ( ‘GWF referansı’ olarak da bilinen ) içeren bir e-posta mesajı alacaksınız.Lütfen bu numarayı not ediniz.Bundan sonra, internetten İngilizce olarak online doldurduğunuz başvuru belgeniz,yanlızca KK – Kredi kartı ile ödediğiniz Vize ücreti işlemini takiben , bir vize başvuru merkezine gitmek amacıyla randevu almak için Birleşik Krallık Hükümetinin ilgili ülke için anlaştığı ticari ortak’lığa online randevu servisine yönlendirileceksiniz.Randevunuzun tarihi, online vize başvurunuzu tamamlayıp ibraz ettiğiniz tarihten itibaren 90 günü geçmemelidir.Ülkemizde 31 mart 2014 tarihine kadar bu ticari ortaklık WorldBridge Servisi tarafından yürütülmekte idi..1 nisan 2014 sonrası ortaklık değiştirilmiştir ( TLScontact merkezi ).
Teleperformance TLScontact firması,İngiltere Konsolosluğu vize bölümünün başvuru ve evrak kabul işlemlerini yürütmek amacıyla ön bürosu vasfında hareket eden ve başvuru formunuz, pasaportunuz ve destekleyici evraklarınızı teslim alarak konsolosluğa ileten,gereğinde göçmenlik işlerinde yardımcı olabilen bir aracı kurumdur.

Bu adresten :  güncel başvuru yapılan ülkeyi sonrada şehirlerdeki başvuru yapacağınız ticari ortaklarına ulaşın.TLS firması size vize vermeyi garanti etmez..Sizin ideal koşullarda vize ve göçmenlik başvurunuzu değerlendirip,biometrik bigi ve parmak izi alımı ile belgelerinizi kabul ederek size yardımcı olur..Bu şirket;Ülkemizde, Ankara – İstanbul – Adana – İzmir – Bursa – G. Antep – Antalya’da mevcutttur.Ofis adresleri için tıklayın 

b) Yada  online başvuruyu aracı olabilen diğer ticari kurum/acentalar ile belli ücret karşılığı yapın.

Not : Tarafınızdan online yapılan yada bir ücret karşılığı “özel bir vize başvuru merkezinizden” adınıza yapılmış olan bir başvuru  sonrası , ticari ortak şirketi – TLScontact-  size hesabınız üzerinden e- posta adresinize biometrik bilgiler ve parmak izinizin alınması için bir randevu tarihi verecektir ( yada sizin adınıza başvuru ile  vize işlemleri yapan aracı ofisiniz’e bildirecek , aracı ofiste  size bu bilgileri aktaracaktır  )..

(parmak izi alımı tüm başvuru adaylarına uygulanır,önceden alınmış US vizesi vs. başvurularındaki alınmış olan parmak izi geçersizdir) ..

Aracı acenta & ofisler ; TLScontact firması ile sizin adınıza başvuru yapabilme özelliğini (anlaşması) taşımalıdır.Aracı vize ofisi;Vize veren ilgili konsolosluk ile bir temasta bulunma yetkisine sahip değildir!..

** Bu işlemler tüm pasaportlara (Amerika vizesine sahip olanlara da) uygulanır.

TLS Contak ofisleri size isterseniz ayrıcalıklı VIP hizmetini de sunar..İngiltere vizesi için tüm merak edilen sorularınız , başvuru koşul ve belgeleri için ofislerden bilgi alın ( tel. ile bilgi almak zor! )..

Bu ofisler :

(Ankara‘da Sheraton oteli,yan giriş katı üzerinde – Sheraton Business Centre,Bogaz Sokak – Kavaklidere, Ankara 06700 –

Uyarı ; İngiltere vize başvurunuzu takip edecek pek çok aracı kurum vardır.Güvenirliklerini iyi araştırın.Güvenilir hizmet sunan aracı kurumlara müracaat edin.2015 yılı için aracı kurum olarak ( başvurunuzu online yapmak, sunduğunuz belgeleri tanzim etmek – düzeltmek ve eksiksiz doldurmak , ve adınıza vize randevusu almak ) talep edilen ücret ; kişi başı başvuruya 150 – 200 Tl dolaylarında idi..

+ CSS & Co ( web ) ( CSS & Co Legal Services 2006 yılında kurulmuş, Londra merkezli ve Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep Ofisleri ile Ankara Antlaşması, İngiltere vizesi ve vize retlerine itirazlar alanında profesyonel vize ve hukuk danışmanlığı hizmeti veren bir aracı kurumdur )..

Vize ücretleri : ( 2015 yılı , turistik amaçlı genel vize – 6 ay : 129 $ , 2 yıl : 468 $ , 5 yıl 849 $  ) olarak kredi kartınızdan tahsil edilecektir.Vize işlemi % 90 başvuruda 3 hafta içinde (iş günü olarak) sonlanır.. Zaman zaman bu süre 3 ay ‘a varabilmektedir.. Dikkat!..

Kısa süreli (6 ay) vize de :tekli giriş yada çoklu (multıple) giriş hakkınız olacaktır (genellikle çoklu giriş verilmekte !).

Çoklu girişte 6 ay süre içinde İngiltere’ye birden çok girişiniz sorun yaratmayacalktır!.
Vize süresi – ücretler hakkında (ing.) ( bilgi alın )..

Uyarı ! : Online başvuru formu / Visa4UK doldurulmadan ve vize ücret bedeli yatırılmadan TP Contakt tarzı ticari ortaklara baş vuru yapmayın..

Tam adı Birleşik Krallık vizesi olan bu vize : İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsar. Ayrıca adadan geçmek ve adaya geri dönmek şartıyla İrlanda’ya da aynı vize ile girilebilir. Yani BK vizeniz ile direkt Dublin’e uçamazsınız ancak Londra’dan Dublin’e gidebilir, geri aynı yere veya Edinburgh’a dönebilirsiniz.

İngiltere vizesi için diğer sorularınız olursa , aşağıdaki adreslere de bakın :

 
 
 
 

– Sayfa Başına Dön –

 

– Londra ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s