Bratislava Gezi Rehberi

 
 

slovakia_mapp

BRATİSLAVA ( SLOVAKYA )

( gezi tarihi 2013)

bratislavapan1

 

Not : Orta Avrupa gezilerinde , tur acentaları Avusturya – Macaristan kara yolunda transferi sağlarken, Viyana’ya 55 km mesafede bulunan Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya da kısa sürelide olsa uğrarlar.Bu kent Avusturya ( Viyana ) ya çok yakın olup , Viyana’dan nehir yolu yada kara yolu ile kısa sürede ulaşım imkanı mevcuttur.

 

Genel Bilgiler :

SLOVAKYA ;

Slovakya, Orta Avrupa’da, Polonya’nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Eski Çekoslovakya’nın bir parçasıdır.

Slovak Cumhuriyeti Kuzeyinde Polonya, batısında Çek Cumhûriyeti ve Avusturya, güneyinde Macaristan, doğusunda Ukrayna tarafından çevrili olan bir Orta Avrupa ülkesidir.Denize kıyısı yoktur.

Slovakya dağlık olmasıyla bilinen bir ülkedir, Karpatlar ülkenin neredeyse yarısını kaplar. Kuzeyde, Polonya sınırı yakınlarında Yüksek Tatralar çok sayıda göl ve vadiye, bunun yanı sıra 2655 metre ile ülkenin en yüksek noktası olan Gerlachovský štít ile sembolik öneme sahip Kriváň Dağı’na ev sahipliği yapar.Slovakya’nın en önemli nehirleri Tuna, Váh ve Hron nehirleridir.

Kasım 1989’da Çekoslovakya Kadife Devrimi adı verilen kansız bir devrimle kapitalizme geçti. 1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçı bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı. Ülke ; 1 Mayıs 2004 tarihinde ise Avrupa Birliği’ne üye oldu.

Ülke Bilgileri :

Başkent : Bratislava
Nüfus : 5.5 milyon – 2009
Resmi Dil: Slovakça
Siyasi Yönetim : Parlamenter Demokrasi
Para Birimi : €
Saat : GMT +1 ( yaz : +2 )
Tel kodu : ülke – 421 , Bratislava – 2

Slovak şehirleri ; Bratislava, Levice, Kösice, Trnava, Aggtelek, Banska Stiavnica, Bardejov, Komarno, Martin, Presov, Ruzomberok, Spisska Nova Ves, Vlkolinec, Zehra, Zilina.

bratislavapan2

Bratislava : Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 50 km kadar doğusunda bulunan şehir yaklaşık 450.000 nüfusa sahiptir. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir hem Avusturya’ya hem de Macaristan’a sınırdır. ( Dünyada bu şekilde iki devlete sınırı olan sadece iki tane başkent vardır ).

Bratislava, parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir.

Bratislava – Türk Büyük Elçiliği :

Adres : Holubyho 11, 811 03. Bratislava ; Tel – + 421 2 5949 0900 00 , + 421 2 5441 5504 00 , + 421 2 5441 5606 , mail : turkishembassy@nextra.sk

TRslovakia

Turist info / ofis :

Adresler :
• Klobučnícka 2 – 815 15 , Bratislava , Tel. + 421 2 16 186 (Mo – Fri 8:00 – 16:30) , tram :2-4-5-8-9, Bus : 80-93

turistinfobratis

• M. R. Štefánik Airport, Terminal B – Ivánska cesta , Bus : 61-96

Önemli telefonlar : Polis ( 159 ) , Yangın ( 158-112 ) , Medikal Acil ( 155 – 112 )

 

BRATİSLAVA’ ya ULAŞIM – ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI :

Ülkemizden doğrudan bir hava yolu yada düşük maliyetli uçak ile Bratislava’ya ulaşım yoktur. Amaç turizm ise zaten bu ülkeye doğrudan gitmek mantıklı olmayacaktır. THY, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından Budapeşte aktarmalı olarak Bratislava’ya seferler düzenlemektedir

Viyana üzerinden bu kente ulaşmak daha anlamlıdır..

Bratislava Uluslararası Havaalanı – BTS ( Milan Rastislav Stefanik Havaalanı ) Slovak Cumhuriyetinin ( Slovakya ) en büyük havaalanıdır. Bratislava şehir merkezinin 9 km kuzey-doğunda olup , Viyana ya yalnızca bir saatlik mesafede yer almaktadır. 3 terminal vardır. A terminali en eski olup ( 1971 ) giden yolcu içindir. B terminali non-Schengen arrivals < gelen yolcu > , C terminali Schengen arrivals < gelen yolcu > içindir.

bratislava_airport

Bratislava ana tren istasyonu Hlavna Stanica istasyonudur ( Central Railway Station ).

bratisnatrenist

hlavnistanicabratis

Buradan şehir için Tram 3-13 ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.. Burası Old Town’ın kenarında yer almaktadır. Bu istasyondan kuzey Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Güney Slovakya yönüne çalışan trenleri bulabilirsiniz.

Kentte ikinci ana tren istasyonu Petrzalka‘dır. Buda Viyana – Bratislava arası ternlerin kalkış durağıdır.

Alandan City bus 61 numaralı otobüs , şehir merkezine ve ana tren istasyonuna bağlantıyı sağlar .

Bus 61 – Duraklar için ;

bratisbus61route

BTS hava limanından Viyanaya ; tren , otobüs, nehir taşımacılığı ( Hydrofoil ) ve taxi ile ulaşmak mümkündür.

Bratislava – Viyana Ulaşımı :

+ Tren ile : Vienna South Station ( Viyana güney tren istasyonu = Südbahnhof Ostbahn ) ile Bratislava ana tren istasyonu – Main Station ( Hlavná stanica ,tel : + 421 28 188 , bilgi web1 , bilgi web 2 ) arasında çalışan trenlerle ulaşım mümkün..Her saat başı kalkan trenle yaklaşık yol 70 dk. sürecektir ( sabah erken saatlerden 22_30 a kadar tren var , ana tren ist . ulaşım için : Bus -32 , 61 , 74 / troleybüs : 201 – 210 ) . İstenildiğinde Bus 61 ile de 20 dk sonrası hava alanına ( BTS ) ulaşım son bulacaktır.

viyanabratislavatren

Bratislava – Viyana tren bileti 11 € < + Viyana zone 100 dahil – şehir içi ulaşım bedeli = 14.6 € > ; Bilet bilgi.1 / Bilet bilgi.2

Trenler Viyana’daki Westbahnhof istasyonuna biraz daha seyrek olarak çalışır.

+ Otobüs ile :

Bratislava ana otobüs terminali, Mlynske Nivy 31 de yer alır ( web ) ,Ulaşım : Bus : 21-25-50-70 , troleybüs : 202-205-206, buradan non – stop ulaşım mümkün..

. Terravision bus ( web – bilgi ).. Hava alanı terminal A – giden yolcu departmanın yanından haraketle , Viyanaya ( Erdbergstrasse, 198 – Vienna )..75 dk yolsüresi , tek yön 10 , gidiş dönüş 16 €

. Airport Bus Vienna – Bratislava / alan Otobüsü ; Kalkış ve varış noktası Viyanada Südtiroler Platz meydanıdır. Bu alana , metro U 1 Südbahn ve Ostbahn üzerinden ulaşmak mümkündür..2 saate yakın süren yol bedeli : tek yön 7.70 € ,bagaj ücrete tabidir.

+ Gemi – bot – Hydrofoil ile : Mevsimine göre ; temmuz & Ağust. Hergün / Haz: Ptesi – salı hariç / mayıs : cuma – c.tesi günleri…. Karşılıklı seferlerle, 1 saat 45 dk.lık yol ; tek yön = 18 € ,çift yön = 28 € , Hareket noktaları ( LOD ) : Bratislava – SPaP-LOD – Int. Passenger Port, Fajnorovo nábrežie 2 ,tarihi eski şehre 3dk. mesafede..Ulaşım : tram : 2-4-5-6-9 , web bilgi
Viyana – Schiffstation Reichsbrücke, Handelskai 265, Platform Nr. 6 – U1 Vorgartenstraße ist. a 5 dk. mesafede.. detay & bilet web / yada web bilgi 2

Tekne ulaşımı için 2. şirket : Twin Ctiy iner ( web ) , Kupelna 6 – 811 01 ,Bratislava / Central Danube – Handelskai 265 ,A – 1020, Viyana ..

+ Schuttle bus : 3 kişilik taxi ile ( kişi başı – 24 € ) , 20 kişilik midibus ( kişi başı – 14 € ),  web bilgi.2

+ Taxi ile : 4 yolcuya kadar 80 € , 6 yolcu 90 € < hava alanından – hava alanına > , bilgi için

Bratislava toplu taşıma araçlarında valiz ek ücrete tabidir !

 

Bratislava Şehir içi Toplu Taşıma :

Mestská Hromadná Doprava – MHD şirketi tarafından ; Streetcars ( Tramvay – 8 hat ile ) , Trolleybuses – Trackless trolleys ( 14 hatt ile ) , Bus – otobüs ( 70 e yakın hattı ile ) , Bölgesel otobüs ( 3 hattı ile ) , 20 civarı Gece hattı ile hizmet verirller.. genel olarak şehir merkezi yürüme ile gezilebilir konumdadır. Araçlar saat 04_20 / 23_00 arası çalışır. 1 büyük valizli 60 dk.lık yolculuk için yaklaşık 1.30 € vereceksiniz ! .. Kentte metro YOKTUR !

30 dk.lık bir bilet genelde ihtiyacınız görecektir.

Tüm Toplu Taşıma araç & Güzergah ve hatları için ( Tıklayın ) ( tıklayın )

Bilet ücretleri için ( Web ) ; Bilet satış ofisleri için ( tıklayın )

* 15 -90 dk. lık tekli biletten ( 0.70 – 1.60 € ) tutunda , 1 -2 – 3 -7 günlük turist biletlerini bulabilirsiniz ( 4.5 – 8.30 – 10 – 15 € )

 

Transport ve taşımacılıkta işe yarar haritalar :

+ Genel bilgi

+ Şehir Yol Haritası

+ Tramvay yol haritası

+ Troleybüs yol haritası

+ Gece ulaşım yol haritası

+ City Track

** Tüm güncel hat ve haritalar için – tıklayın

 

MİNİ BRATİSLAVA GEZİ REHBERİ

map-Bratislava_city_center

( yada bu linkten kent haritasını inceleyin )

Kent turistik amaçlı büyük bir gezi alanını içermez. tarihi miras ve kültür kentini yorulmadan gezebilirsiniz.Hareketli olan bölüm ( ilgi çeken ) eski şehir ( Old Town ) gezi bölgesidir.
Eski Şehir (Staré Mesto) ; yaya trafiğine açık barok mimarisine sahip bir alandır.

Tur acentaları yada toplu taşıma araçları ile kente gelindiğinde , genel olarak gezi başlangıç noktası Tuna nehir kıyısında Kale’yi gören noktadan başlar. Bu alan kentteki , modern – yeni köprüsü – Nový most’ un Eski şehir – Staré Mesto‘daki bitiş noktasıdır..

Novy most_bratislava

StareMestomap

Ana yoldan karşıya geçerek ulaşacağımız alan Rybne namestidir ( meydanı ) .

Burada şehir merkezinde de benzeri bulunan ve Orta Avrupa’da sıklıkla rastladığımız veba anıtı olarak bilinen Trinity Statue göze çarpar..

bratsilavatrinity

Sol yanda eski şehrin üzerinde , tepede Bratislava kalesini Bratislavský hrad – göreceğiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dört köşeli kuleleri ile diktörtgen bir yapıdadır.Uygun mevsimde güzel bir görünüm alanı sağlar.. Kale içinde Slovenské národné múzeum – Historické múzeum bulunur. Kalenin karşı tarafında , Trinity heykel yakınında kentin St.Martin’s Cathedral ( Dom svateho Martina ) kilisesine ulaşılmaktadır.

Katedral kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kilise ile Trinity arasında yer alan Panska sok. no. 35 te yer alan bina Salvatora apodheke ( eczanesi ) olup, bilinen en eski eczanedir. Staré Mesto – eski şehirdeki bu sokak sizi Ventúrska sokağına bağlayacaktır. Bu bölge kraliçe Maria Teresa izleriyle anılır.. En gözde mimari yapılar kraliçe döneminde yapılmıştır..Bölge haritası için bakınız;

StareMestomap

Bağlantı sonrası Panska sok. no 19 da ; Jan Palffy Kontu tarafından yapılan ve ayni isimle anılan saray bulunur.

Palffy Sarayı

Barok bina ; tarihte 6 yaşındaki Wolfgang Amadeus Mozart tarafından verilen bir konsere mekan olmuştur. Günümüzde Modern sergi alanı olan bu binada gotik eserler sergilenir.

Ventúrska sokağına geri dönüldüğünde No. 3 te yer alan binada ; 1467 de kurulmuş olan Academia ( Universitas ) Istropolitana – Bratislava Katolik üniversitesini göreceksiniz.

Universitas Istropolitana

Yolun sonu kente ait 4 kapıdan birisi olan St. Michael’s Kule Kapısı ile biter ( foto ). Kapı girişinde kentin O – sıfır noktası vardır.

0noktasıbratis

Dünya ülkelerine uzaklıklar bu alanda gözlenebilir. Kapı ve kule arasında Avrupanın eni 1.5 m. den daha kısa olan en dar ev’ini bu alanda görmeyi unutmayın..Kapı geçildikten sonra dar sokakların yer aldığı alan cafe ve restoranların bulunduğu Michalská alanına ulaşılır – küçük bir köprü üzerinden geçilerek Hurbanovo namestiye ulaşırız..

caferestbratis
Michalská
staremestomap2
Bölge haritası

Bu alan eski ve yeni şehrin ayrıldığı noktadır ( yeni şehirdeyiz ). Meydanda karşımıza çıkan kilise ; Trinitarian Church ‘tır.

Trinitarian Church

Kilisenin önünden geçen yolun devamında kuzeye yönelirsek ; Hodžovo námestie üzerine yer alan 18 . yy a ait Grasskalkovich Palace‘ye ( Devlet başkan sarayı ) ulaşılır.

Grasskalkovich Palace

Triniti kilisesinden güneye doğru , St. Michael kule kapısından geriye dönerek dar sokaklardan geçipFranstinskanske Namesti’ye gelelim . Burası Eski şehrin ( Old City ) ünlü Hlavne Meydanıdır ( H. namesti = main square , Ana meydan ).

Bu meydanda Mozart ve Franz Liszt çocukluk zamanlarında ilk sahne gösterilerini yapmışlardır. Macar Kraliyeti’nin ilk üniversitesi; Academia Istropolitana burada kurulmuştur.

Hlavne Meydanı, arnavut kaldırımlarıyla döşenmiştir, tüm eski şehir bölgesi araç trafiğine kapalıdır.Meydanı çevreleyen renkli binalar < Jacob- Pawera evi, Unger evi ve Aponiho Palace > Barok ve Rönesans tarzı işlenmiştir. Bu meydan, küçük dükkânlar ve kafelerle , hediyelik eşya satıcılarıyla doludur. Pek çok ülke konsolosluklarıda bu alandadır.

Meydan ortasında Maximillian Fountain ( çeşmesi ) bulunur.

Maximillian Fountain

Meydanda ayrıca yıllarca hizmet vermiş olan Eski belediye binasınıda ( Stará radnica ) görün.

Stara radnica

Yine meydanda yer alan Bratislava Şehir müzesini –Muzeum mesta – ziyaret edin.

Muzeum mesta

Bulunduğumuz meydanın hemen bitişiğinde ; Primatial Sarayı bulunur.1770 lere ait neo klasik bina eski dönemde başpiskaposa ev sahipliği yapmış olup günümüzde müzedir.Çatı ve pencere üzerinde ilginç heykeller vardır.

PrimatialPalaceBratis

Eski şehir ve meydanı cafe – bar tarzı sokakları yanı sıra, heykellerin yer aldığı bir mekandır.

bratisokaklarından

Bu meydanı terkederken Panska ve Rybarska brana sokaklarının kesiştiği yerde – Man at Work – traafik levhası yanında , logar kapağı altından çıkmaya çalışan bronz heykele rastlayacaksınız.. Cumil ( The Watcher )..Bu heykel; eski şehrin yeniden yapılanmasını anlatmaktadır.

Cumil ( The Watcher)

Eski şehir ana meydanda – Hlavne namesti de Fransız elçiliği önünde Napolyon heykelini göreceksiniz.Sırtını elçiliğie dönmüş napolyon bir banka dayanmaktadır. Rivayete göre Napolyon St. martin katedralini kendi bilgisinden habersiz olarak bombalanması üzerine ordusuna kızmış ve arkasını dönmüştür ?.

bratisnapolyon

Old Town’a girişte Rybarska brana sokağında bulunan bir başka heykelde , Schoener Naci ( Beautiful Ignaz ) heykelidir. Fakir ve zihinsel özürlü olan bir karakterin şapkasını çıkararak verdiği selamı figüre eder.

Schoener Naci (Beautiful Ignaz)

Ana meydan çıkışında , Laurinská 1 ve Radnicna Ulica sokak köşesinde , Paparazzi restaurant & cocktail bar’ın önünde Paparazzi heykelini göreceksiniz.

paparazzi

Hviezdoslav square – meydanında bulunan bir başka heykelde ; Hans Christian Andersen’e aittir. Ünlü masal yazarına göre şehir kendisi bir peri masalıdır.

Hans Christian Andersen

Eski şehrin ana meydanından nehire doğru , Rybarska Brana sokağı üzerinden çıkılan büyük meydan ;Hviezdoslavovo námestie‘dir.Bu alan yaya trafiği için en uygun ve en büyük alanlardandır. heykel ve çeşmelerin , park olarak dinlenme alanlarının olduğu mekandır. burada , ABD elçiliği , Slovak Ulusal tiyatrosunu < Slovenské národné divadlo > ve Carlton Hotel’i görebilirsiniz..

Bu meydandan bir kaç fotoğraf..

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bratislavada daha gezilecek mekanlar vardır,ancak en bilinen gezi alanları genelde bu kadardır. SNP köprüsünün altından kalkan 29 no’lu otobüsle Tuna kıyısında on kilometre ötedeki Devin köyüne ulaşabilirsiniz, burada kale kalıntıları ve arkeolojik müzeyi görebilirsiniz..

Ne yenir ?

Slovak yemeklerinin temelini çok çeşitli çorbalar, haşlanmış ve kavrulmuş sebzeler, rosto ve ızgara etler ile şarküteri oluşturmaktadır.Slovakya’nın tek ulusal yemeği, Bryndové haluisky; koyun peyniri ile yapılan patates köftesidir. Bu yemeği yalnızca Obchona sokağındaki 1.st Slovak Pub’da ve Hviezdoslavo Meydanı’ndaki Slovak Restaurant’da bulabilirsiniz.

Bratislavalıların çok sevdiği bir yemek ise muttondur. Lahana yapraklarına kıymalı iç konularak sarıldıktan sonra, üzerlerine sütlü sos dökülür. Sulance; iç kısmı erik reçeli ile doldurulan çok leziz bir hamurlu tatlıdır.

Paparazzinin müşterileri, elinde kocaman flaşlı fotoğraf makinesi olan bir heykel tarafından sürekli gözetlenmektedir. San Martin ise muhteşem hizmet veren ve nispeten daha uygun fiyatlı bir diğer restorandır.

Bratislava’daki bir başka özel yiyecek (Slovakya’daki diğer şehirlerde de bulunabilir), treskadır. Treska; balık ve mayonezle yapılan soğuk bir salatadır. Biraz acılı ve ekşi bir tadı olan bu salataya marul, havuç gibi sebzeler eşlik etmektedir. Bu salatayı bütün Lahôdky dükkânlarında bulmanız mümkündür.

Revaçta olan içkiler Slovak birası, şarap ve maden sularıdır. Tokaj bölgesinden gelen şaraplar ve Bratislava bölgesinin özel spesyalleri olan köpüklü şaraplar herkesin ilgisini çekmektedir.

Slovak ve Çek içeceği olan Kofola yumuşaktır ve tadı kolaya çok benzer. Şeker ve kafein oranı ise daha düşüktür. Bira severler, yerel markaları deneyebilirler: mesela Zlatý bažant, Šariš, Smädný mních, Topvar markalı biraları tadabilirsniz.

Ne alınır ?

Bratislava’daki alışveriş mekânları genel olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Birçok büyük alışveriş merkezi, şehir merkezinde konumlanmaktayken, daha küçük dükkânlar şehrin çevresindeki bölgelere yayılmış durumdadır.

Obchodnά :

Şehirde alışverişin merkezi Obchodnά’dır. Bu caddede ünlü markaların mağazalarının yanı sıra, farklı kıyafet ve takı tasarımları yapan butikler bulabilirsiniz. Alışverişten yorulduğunuz anda ise sizi çeşitli kafeler, restoranlar ve barlar ağırlayacaktır.

Aupark Mall :

Günün tamamını bu alışveriş merkezinde geçirseniz bile, geçirdiğiniz bir dakikayı bile kayıp olarak görmeyecek, burada olmaktan büyük zevk alacaksınız. Bu alışveriş cennetinde bulabilecekleriniz; fitness salonu, restoranlar, kafeler, barlar, farklı damak lezzetleri için değişik seçenekler, hizmet servisleri, araba yıkama alanı, çocuk oyun alanı, sinema salonudur. Burada ayrıca birçok tanınmış mağazanın yanı sıra yerel butikleri de görebileceksiniz.

Adres: Einsteinova ul. 18, 851 01 Bratislava

Avion Alışveriş Merkezi :

IKEA, Hypernova hipermarket, Gigasport, Sephora, Data Art, All Toys ve Mc Donald’s gibi birçok özel firmanın yuvası olan bu alışveriş merkezi; müşterilerine Petrzalka’dan ücretsiz shuttle servis imkânı sunmaktadır.

Yüksek kalite markalara ev sahipliği yapan alışveriş merkezi, aynı zamanda küresel markaları ve Adidas, Nike ve Puma gibi en büyük spor mağazalarını da bünyesinde barındırmaktadır. Avion’un yemek katında ve kafelerde kendinize bir ziyafet çekebilmeniz mümkündür.

Adres: Ivanska cesta 16, 821 04 Bratislava

* Yeme & içme ve alışveriş için bilgi kaynağı : maximiles seyahat rehberi

** Bratsilava Turist Rehberi ( 15 MB – pdf , İng. & Alm. ) – indirmek için tıklayın :  yada buradan bakın

 
 
Bratislava’da Hava

 

Bratislava Gezimiz Sonlanmıştır!

 
 
 

– Sayfa Başına Dön –

 
 
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s